| A ló és az ember közötti kötelék kialakítása
Az ember és a ló közötti kapcsolat sok mindent kibír, de mindig könyebb és élvezetesebb állatokkal foglalkozni, ha beleérzéssel és megértéssel fordulunk védenceinkhez. Ahhoz, hogy megfelelően tudjunk viszolnyulni a lovakhoz, ismernünk kell a lélektanukat; ha ki akarjuk számítani a reakcióikat, tudnunk kell, miért viselkednek úgy, ahogy. A lóval kapcsolatos ismeretek a kölcsönös bizalom erősítésében is fontos szerepet játszanak.
Veszélyhelyzetben a ló termszetes reakciója a meneküólés, ezért az életet a sebezhetőség és nem támadás oldaláról nézi. Az, hogy mi, emberek hogyan reagálunk bizonyos helyzetekben, a neveltetésünkön és a tapasztalatainkon múlik. Ez a lovaknál sincs másként, ezért nagyon fontos, hogy hogyan nevelik és tanítják a lovat fiatal korában. Soha nem várhatjuk el egy lótól, hogy ösztönei ellen cselekedjék, például hogy soha ne rémüljön meg vagy ne legyen óvatos, de megfelelő idomítással ezek az ösztönök ellenőrzésünk alatt tarthatók, és azt is megtaníthatjuk a lónak, hogy egy bizonyos helyzettől vagy tárgytól nem kell félnie.
A lovak csapatban élő, társas lények, amelyek örülnek más lovak, más állatok s az emberek társaságának. Még a háziasított, istállóban tartott lovak között is kialakul az erővizonyokon alapuló hierarchia.
A rangsor elejn álló mén nyerít a leghangosabban, amikor eljön az etetés ideje. Neves lovasok is arról számoltak be, hogy a versenyzésből kiöregedett "sztárparipá" az istálló ajtaját rugdosva követelik , hogy velük foglalkozzanak először, amikor reggel meglátják az istállóudvaron át közeledő lovasukat.
Ma már tudjuk, hogx a ló a dícséretre és bátorításra reagál a legjobban, ha lovasa vagy edzője azt szeretné, hogy leküzdje természetes menekülési ösztönét - nincs szükség arra, hogy az ember bebizonyítsa felsőbbrendűségét. Régen "betörésnek" nevezték, amikor egy fiatal lovat elkezdtek hozzászoktani ahhoz, hogy megűrje a lovast a hátán. Újabban inkább a dominanciát kevésbé hangsúlyozó, "belovaglást", "betanítást" használjuk.
Legyen szó akár egy fogyatékos kisgyerekről, aki a terápia részeként önfeledten élvezi egy barátságos póni társaságát, akár a nemzeközi versenyek legbonyolultabb kombinációját megugró ló-lovas párosról, a lényeg a bizalom és az empátia, mert ezen alapul az ember és az állat közötti kapcsolat.
| |